KOUPIT KNÍŽKU

Democratic Design Days – IKEA SWEDEN 2019

20 června, 2019 in HOME & DIY, TRAVELS - No Comments

Když jsem byla malá, chodila jsem po našem panelákovém bytě a v duchu si představovala, jak tu šílenou komunistickou červenou kuchyň vyhodím oknem, a udělám místo ní krásnou, novou, vzdušnou.

V pubertě jsem si často představovala, jak si jednou vybavím svůj byt nebo dům. Na tu vizi si už nepamatuju, ale vím, že mě to extrémně lákalo a bavilo řešit kadý detail.

V dospělosti jsem už hodně toužila po tom, aby moje doma bylo skutečně DOMA. Ne jen místo, kam chodím přespávat. A co si pod tím představuju?

Pohodlí. Být sama sebou. Vzpomínky. Bezpečí. Radost a přátelé. Soukromí. Útulno. Sentimentálnost. Knihy. Osobitost. Koníčky. Věci, které mám ráda.

Během posledních několika let jsem zkusila na vlastní pěst zrekonstruovat několik míst. Nikdy by mě ale nenapadlo, že by mi díky mé vášni volalo vedení z IKEA a řeklo: ‚‚Chtěla bys s námi na Press Trip do Švédska?‘‘

„Nene, děkuju.“ Zavěsila jsem…

…. dobře, teď vážně. To co mi proběhlo hlavou by se dalo přirovnat asi k následujícímu: ‚‚To si snad děláte pr**l?? Jasně že chci na Press Trip do Švédska! Ou máj gáááád, yeáááááááh!‘‘

Do telefonu jsem řekla: ,,Mmmm mm, no to zní dobře, já se podívám do diáře, ale měla bych mít volno.‘‘

A pak jsem radostí málem proskočila stropem. (Na gymplu jsem ještě totiž moc chtěla na žurnalistiku!)

Ale teď už k věci. Měla jsem možnost si dopředu vybrat z jednotlivých přednášek podle priorit. Dostala jsem se tak k tématům, která mě nejvíce zajímají. Každý z účastníků měl přístup k interní aplikaci IKEA, kde jsme měli každý svou vlastní agendu a program na celé dva dny. Na které přednášky jsem tedy například šla a co jsem se dozvěděla?

BETTER LIVING THROUGH SUSTAINABLE CONSUMPTION

Více a více lidí se zajímá o to, jaký má jejich životní styl dopad na kvalitu jejich života a na planetu. Už o tom jen nemluví, ale skutečně se zajímají o způsoby, jak žít více udržitelně. V této části jsem se dozvěděla nejen jak IKEA napomáhá ve změne k udržitelnější domácnosti, ale i jak snížit množství odpadu, myslet „circular“ (vysvětlím níže) a snížit dopad našeho života na životní prostředí a klima.

THE POWER OF COLLECTIVE BRAIN

V dnešní době je běžné, že firmy dělají spolupráce s jinými firmami, značkami a jednotlivci. Už to není unikátní a zajímavé. Ale některé společnosti nechtějí být jen unikátní a trendy. Navazují spolupráce proto, že společně mohou udělat VÍC a být LEPŠÍ. Protože správná společnost si uvědomuje, že nemá odpovědi na všechny otázky a víc hlav víc ví. V této části jsme se dozvěděli o nových spolupracích, které IKEA navázala a bude je uplatňovat v budoucnu při výrobě nových produktů. Například:

  • 100% ekologické produkty na ochranu materiálu, při jejímž použití na textiliích jako polštáře nebo sedačky prodlužují životnost produktů IKEA
  • společnost zabývající se recyklačními sprchami, které ušetří 85% vody, jelikož recyklují, filtrují a zahřívají tu samou vodu během sprchování
  • zvukové systémy, které jsou zabudované například v policích na stěně nebo lampě – úspora místa i financí
  • a další…

DESIGN CIRCULAR

Neboli cirkulární ekonomika je koncept, který je součástí udržitelného rozvoje. Zabývá se způsoby, jak zlepšit kvalitu životního prostředí pomocí zvyšování efektivity produkce. V praxi to znamená například toto: Ikea vyrobí prototyp lampy, která když se po letech rozbije, člověk ji celou vezme a zahodí. V DESIGN Circular mentalitě se však taková lampa bude skládat ze 4 částí: kabelu, stojné nohy, šroubovací hlavici a podstavce, a vymění se tak jen ta část, která se rozbije. I tato část bude 100% recyklovatelná a z takového odpadu se pak mohou vyrobit například tašky na nákup a úložné prostory jako krabice.

Přednášek bylo skutečně mnoho, ale tyto mě zaujaly nejvíce. Také jsme měli možnost ochutnat nové veganské menu, meatless meatballs nebo veganskou zmrzlinu. Mimochodem, meatless meatballs jsou za 10 hvězdiček!!! Nikdy jsem nejedla nic lepšího, co by bylo z přírodních surovin a zároveň to chutnalo tak dobře jako maso, ba lépe! Mňam!! Nové veganské menu bude v ČR snad co nejdříve, ale odhadem asi příští rok.

Navštívila jsem také Ikea MUSEUM, měli jsme možnost nahlédnout do domu, kde se testují produkty a nebo se podívat na to, jak bydlí skuteční lidé. Jak to vypadalo?

Návštěva #1

Majitel zahrádky se rozhodl realizovat svůj vlastní projekt – tiny house na 20 m2, který ubytuje 2-3 lidi. Nevěřila jsem vlastním očím, jak krásně si to vymazlil a vymyslel. Chytré řešení úložných prostor zajistilo praktičnost a dostatek místa. Domek je dvoupatrový a nahoře je ložnice. Majitel nyní toto místo pronajímá na AirBnb cestovatelům. Realizace trvala 4 měsíce, postavil to sám. Přesvědčte se sami!

Návštěva #2

Mladá rodina (rodiče a novorozeně) bydlí v malém, dvoupatrovém domečku se zahradou a terasou. Mohli jsme se podívat na skromné vybavení bytu, kde hrála roli bezpečnost kvůli miminku, prostor pro relax a hraní, vysněná velká kuchyň a praktičnost. To se majitelce povedlo na 200%! Moc se mi také líbila terasa s posezením, která je u místních domů úplnou samozřejmostí.

Na konci prvního dne jsme navíc byli pozváni na typicky švédský zážitek, a to na farmu, kde se pořádala párty. A tam to teda bylo překrásný! Na farmě byl božský klid, zvířata a nádherné počasí. Velký stan plůný stolů, světýlek a raut, o kterém se mi ani nesnilo. Vína a piva byla naložená v ledu v lžíci bagrů, a mohli jsme si tam uplést věnec z větviček a květin. Koukněte se sami!

Celý Press Trip byl organizačně skvěle zvládnutý a moc jsem si to užila! Děkuju IKEA Česko, že jste mě vzali s sebou! :))

Vaše Christie

No Comments

Leave a Reply

HELLO

HELLO

Vítám tě tu ve svém malém světě, kde sdílím svoje příběhy, myšlenky a dobrodružství. Moje bohémská duše a divoký srdce tě zavedou do míst, kde tvořím a podnikám. Snad se ti tu bude líbit a najdeš zde inspiraci naplnit všechny svoje sny. Tak pojď, půjdeme ven a nakreslíme spolu hvězdy…✨

Christie

CONNECT

kniha BEZ FILTRU

V rámci projektu #ZaNormalniHolky vznikla úspěšná kniha BEZ FILTRU, která už udělala radost více než 9000 z vás. A nejen to, část výdělku je věnována Anabell, neziskové organizaci pomáhájící dívkám s poruchami příjmu potravy.

Z prodeje knihy bylo Anabell darováno již 150 tisíc Kč!

MY FAVORITES

Latest Posts

×