KOUPIT KNÍŽKU

Everything You Need to survive Fiji

3 února, 2019 in BLOG, TRAVELS - No Comments

Fiji, ráj na Zemi. Nekonečné bílé pláže, palmy, kokosy a ostrovy plné přešťastných lidí. Už pár desítek let je Fiji nejoblíbenější destinací pro zamilované páry, jejich svatby a líbánky, a také dobrodruhy, kteří jedou za nejlepším šnorchlováním na světě a na chvíli se odpojit od konzumního světa.

Není dovolená, jako dovolená. Mohla jsem na Fiji strávit krásných 8 dní v luxusním resortu s all inclusive, a sem tam si jít zaplavat nebo se potápět. Já si ale vybrala opravdové Fiji, tu realitu, kterou málokdo zakusí.

Cestovala jsem s batohem po místních ostrovech, každý večer spala někde jinde a byla úplně odříznutá od reality. Kromě pár momentů na lodi nikde neexistuje wifina, v 90% jsem neměla elektřinu a skoro na žádném ostrově jsem se neosprchovala teplou vodou. Moje zkušenost asi byla i o to silnější, že jsem na ní nakonec zůstala sama, jelikož ten, kdo měl letět se mnou, se přišel odbavit s prošlým pasem. Pravidlo číslo jedna: Než někam pojedete a zaplatíte za to randál, zkontrolujte si ten nejdůležitější dokument ve Vašem životě, jo? 😀

Pokud jste také šílenci srdcem i duší a máte v plánu zažít podobnou zkušenost, než se rozhodnete vyrazit do říše více než 300 ostrovů v Pacifiku, připravte se na tohle:

JACÍ JSOU MÍSTNÍ OBYVATELÉ?

Bula! Napoprvé vám to možná přijde trochu zvláštní, ale Bula je asi jako naše Ahoj, prostě klasický přátelský pozdrav. Než se nadějete, budete “bulovat” na každou stranu s úsměvem od ucha k uchu. Místní lidé jsou velmi přátelští černoši, kteří vypadají trochu jako míšenci s Kiwi, obyvateli Nového Zélandu. Nosí pestrobarevné oblečení, na každém ostrově je někdo, kdo umí hrát na kytaru a všichni jsou křesťané. Angličtina je tu druhým úředním jazykem. Je sice jednoduchá, ale domluvíte se všude.

FIJI A ŽIVOTNÍ STYL

Fiji, ačkoliv na obrázcích vypadá jak luxusní destinace, je asi jedna z nejchudších zemí na světě. Pokud budete mít možnost projet se po hlavním ostrově, například z mezinárodního letiště Nadi, uvidíte to, co vám v žádném magazínu luxusních destinací nikdo neukáže. Lidé jsou prostí, žijí v domech z plechu a ze dřeva. Většinou jsou to domy postavené na vysokých kůlech (prý kdyby přišla tsunami). Po silnicích běhají krávy, autobusy jezdí s dvěřmi dokořán a jediné silniční pravidlo je: Kdo troubí, ten jede.

KLIMA

Fiji leží na severovýchodě od Austrálie a Nového Zélandu, v srdci Pacifiku. To už napovídá tomu, že počasí je tu po celý rok tropické. To znamená, že je tu pořád horko, ale kdykoliv může začít znenadání pršet. Ale je to příjemný déšť a je součástí celé Fijijské zkušenosti.
JÍDLO

Fijiané rádi vaří z pokrmů, které nabízí naše planeta sama. Proto na stole budete mít hodně čerstvých ryb, brambor, mrkve, fazolí a kari. Na Fiji žije velká indická populace a to ovlivnilo i Fijijskou kuchyni. Pokud se rozhodnete žít s rodinami na ostrovech jako já, očekávejte spíše velmi skromné pokrmy, jako třeba k snídani suché palačinky, knedlíky, cereálie, čaj a šťávu. Sem tam na stůl dostanete kousek ovoce, většinou melounu nebo ananasu. Rozhodně ne švédské stoly 🙂 V resortech je to ale naopak, tam dostanete pod nos cokoliv si zamanete. Místním slavným pitím je Kava. Neměla jsem šanci to zkusit, ale je to místní opojný nápoj, který se vyvařuje z kořenů místní rostliny a má podobné účinky jako alkohol. Nicméně, není to ani alkoholický, ani narkotický nápoj 🙂

FAUNA

Nooo, se zvířátky tu mám hodně zkušeností. Vzala jsem do ruky jednovatou hvězdici, v noci na mě zaútočil gigantický chroust, ve dveřích jsem skřípla gekona, plavala jsem s manta rejnoky, na cestě přes ostrov mě vylekala divoká prasata… Fiji je plné překvapení. Většinou je to ptactvo, hmyz a ryby, co je možné objevovat. Můžete plavat se žraloky, potápět se ke korálům, a nezapomeňte repelent. V noci se vám bude náramně hodit.

AKTIVITY

Co se tu dá dělat? Víc než byste čekali. Od úžasného šnorchlování, potápění, surfování, přes rybaření, turistiku, kayaking, relaxaci, plavání v jeskyních, se žraloky a rejnoky až třeba po vyrábění náramků z mušliček, sběr a zpracovávání kokosů nebo i skydiving. Rozhodně se nebojte zeptat místních!

ODPOČINEK

Hoooodně si tu odpočinete. Na každém ostrově jsou mraky houpacích sítí zavěšených na palmách a pokud se celý den chcete houpat, budete se houpat. A houpat. A spát, a číst si a houpat se. A zase se houpat. S cliché výhledem na oceán se to ani jinak nedá 🙂

FIJI TIME

Ráda bych vám představila, co tohle sousloví znamená ve Fijiskm slovníku. Fiji time znamená v podstatě NO TIME. Zapomeňte na nějaké načasování, na to, že by autobus nebo loď přijeli na ČAS, nebo že by se tu někdo stresoval. Takové běžné konverzace, které jsem zažila, jsou:

“What is the time, please?”…. “It is a Fiji time, darling.”

“What time does the boat leave today?” ….. “On the right time, darling.” 

A tak podobně… nikdo tu neřeší, kolik je hodin, co je za den… v podstatě tady čas neexistuje. Pokud sem dorazíte vystresovaní z městského života, (teď se omlouvám za jazyk, ale jinak to nejde) prvních pár dní vás tenhle přístup může docela solidně srát. A to proto, že jim všechno děěěěěsně dloooouho trvá. Prostě Fiji time.

PENÍZE

Mějte u sebe pořád nějaký cash. Na ostrovech nejsou bankomaty. Můžete platit kartou, ale většinou je za to velká přirážka. Také se všude platí voda. Pokud chcete ušetřit, doporučuji si koupit nějakou lahev, co vodu filtruje. Jinak všude litr a půl vody stojí okolo 100 Kč. Dávejte si také pozor na taxikáře a jiné lumpy. Jak jsem psala, je to chudá země a místní to rádi zkouší, když vidí zmatené cizince. Příklad: Taxikář si řekl cenu 45 Fijian Dollars za odvoz na letiště. (Asi 550 Kč). Autobusem jsem se tam dostala za dolary dva, takže asi 25Kč!!!

POHODA

Odhoďte chmury. Odhoďte zábrany a bavte se. Bavte se s místními, bavte se s cestovateli, bavte se sami se sebou. Až vás na ostrovech budou místní chtít naučit jejich místní tanec, jděte a tancujte. Až vás pozvou na pivo nebo do místního kostela, jděte a poznávejte. Je to nezapomenutelný zážitek.

Bula! Děkuji Awesome Fiji za zorganizování mého dobrodružství.

No Comments

Leave a Reply

HELLO

HELLO

Vítám tě tu ve svém malém světě, kde sdílím svoje příběhy, myšlenky a dobrodružství. Moje bohémská duše a divoký srdce tě zavedou do míst, kde tvořím a podnikám. Snad se ti tu bude líbit a najdeš zde inspiraci naplnit všechny svoje sny. Tak pojď, půjdeme ven a nakreslíme spolu hvězdy…✨

Christie

CONNECT

kniha BEZ FILTRU

V rámci projektu #ZaNormalniHolky vznikla úspěšná kniha BEZ FILTRU, která už udělala radost více než 9000 z vás. A nejen to, část výdělku je věnována Anabell, neziskové organizaci pomáhájící dívkám s poruchami příjmu potravy.

Z prodeje knihy bylo Anabell darováno již 150 tisíc Kč!

MY FAVORITES

Latest Posts

×