KOUPIT KNÍŽKU

Jak Jsem Začala Psát Knihu

19 ledna, 2020 in BUSINESS, OSOBNÍ ROZVOJ - 8 Comments

Zdá se to být šílené, ale tento článek píšu dva roky od chvíle, kdy jsem svou první knihu vydala. Kniha se jmenuje BEZ FILTRU, která vznikla pro projekt #ZaNormalniHolky a já se rozhodla sepsat tento článek, protože mi za ty dva roky přišly desítky dotazů:

 • Jak napsat knihu?
 • Kde začít?
 • Jak dlouho to trvá?
 • Jak ji vydat?
 • Je možné si ji vydat vlastním nákladem?
 • Jak vybrat vydavatelství?
 • Jak ji zpropaguju?
 • Kolik se na tom dá vydělat?

Než vám na všechno tohle odpovím, nejprve se pojďme rychle podívat, jak to začalo. Pokud se Ti právě teď protočily oči s tím, že TOHLE Tě přece nezajímá, pak věř, že dopřesně to by Tě zajímat mělo. Vím o tom své, protože drtivá většina lidí vidí jen výsledek: Usměvavou autorku, nadšenou ze své hotové knihy, a hromadu objednávek. Málokdo ale vidí to množství práce, které za tím stojí. Párkrát, to když jsem lidem radila, jak se postavit na vlastní nohy a začít podnikat, se mi dostalo odpovědi, že mě se to snadno říká, když mám aspoň co prodávat. Takový člověk vidí jen přes tisíce prodaných knih, ale nevidí, že jsem ji taky musela nejdříve napsat.

Nestalo se to ze dne na den. Od dětství jsem byla tvořílek a snílek, co psal, čmáral, maloval, kreslil. Dodnes mám schované krabice s desítkami deníků, bločků a knížek. Vždy jsem milovala knihy a od puberty si někde v hlavě říkala, že bych jednou chtěla takovou knihu napsat. Ale o čem?

To je velký problém mnoha začínajících autorů. Pocit, že všechno již bylo napsáno, všechno již bylo řečeno. Já to měla jednodušší v tom, že jsem psala knihu přímo pro projekt, s myšlenkou otevřít oči dospívajícím dívkám i ženám, milovat sebe, svá těla i své děti, naučit se něco o sociálních sítích a proč je tak důležité mít zdravou sebedůvěru. Téma jsem měla, ale přesto pro mě bylo těžké začít.

Strávila jsem hodiny a hodiny koukáním do prázdné obrazovky počítače. Bylo pro mě těžké soustředit se, najít začátek. Měla jsem strach, že to nikoho nebude zajímat, ale měla jsem taky strach, že to budou lidé chtít číst. Jak se na mě pak budou koukat? Jak velká bude kritika? Jaká má být první věta?

Tady mám jednu radu do začátku. Pokud nevíš, jak začít, prostě to neřeš a PIŠ. Říká se, že chceš-li dělat své vysněné povolání, tak to prostě dělej. Chceš být spisovatelka? Tak musíš psát. Chceš být kuchařka? Tak musíš vařit. Chceš být sportovkyně? Tak musíš trénovat…

Moje #1 proto zní: Sedni si k notebooku, a začni psát.

Piš opravdu cokoliv, nech myšlenky plynout. Piš to první, co Tě napadne. Jao bys psala třeba do deníku. Uvidíš, že nejhorší je nad tím jen přemýšlet. Jakmile napíšeš první větu, prsty Ti začnou klouzat po klávesnici samy a budeš nakonec překvapená, co všechno napíšeš.

Já začala psát svou knihu v březnu 2017. Vsadila jsem se tenkrát s kamarádkou, že pokud tenkrát začínající projekt dosáhne 10 tisíc sledujících, knihu dokončím a vydám. Hranici deseti tisíc sledujících profil @zanormalniholky pokořil již o tři měsíce později, pár dní po mých narozeninách v červnu. Takže to všechno bylo vlastně vyhecované kamarádskou „sázkou“, a jelikož jsem prohrála, opravdu jsem knihu dopsala. A to byla vlastně obrovská výhra.

Knihu jsem psala celkem 9 měsíců, ve dne i v noci. Celý proces od napsání první věty až po držení hotové knihy v ruce trval rok, během něhož jsem ještě dva měsíce strávila nad velkým dotazníkem, kde jsem zpracovávala přes 680 A4, jelikož jsem dostala odpovědi od vícenež 5000 dívek a žen. To už je výzkum ve světovém měřítku, větší, než například v rámci Projektu sebedůvěry dělala společnost Dove po celém světě. Předprodej jsem spustila v prosinci 2017 a kniha šla do oběhu v lednu 2018. Dnes, o dva roky později, se prodalo přes 9000 kusů, s několika 2 měsíčními pauzami, kdy byla kniha vyprodaná.

Na začátku jsem nevěděla nic, kromě toho, že si chci knihu vydat vlastním nákladem. Proč? Co všechno jsem k tomu potřebovala? Jak dlouho to trvalo? A kolik to stálo? Kde jsem sháněla grafika? Editorku? Jak dlouho trvala korektura? Kde jsem sháněla tiskárnu? Jak jsem knihu prodávala? Jak si udělat eshop? Do čeho ty knihy budu balit? Jak je budu posílat? Potřebuju smlouvu s dopravcem? Jak to udělat, aby lidé mohli zaplatit online? … pokud Tě všechno tohle pořád neodradilo, asi už chápeš, že je to obrovská práce.

Ale ten pocit, když to svoje „miminko“ držíš v ruce, stojí za to! 🙂

Na vše ráda odpovím v dalším článku, a pokud je něco, co by Tě zajímalo, budu ráda, když svůj dotaz hodíš do komentářů. 🙂 Teď už nečekej, a vrhni se na to!

CO JE TA NEJTĚŽŠÍ OTÁZKA, KTEROU SI PŘED NAPSÁNÍM KNIHY POKLÁDÁŠ?

Christie

8 Comments

 • Zaplacení okolností ✨ 22 ledna, 2020 at 9:46 am

  ✨Jak se ti podařilo sehnat peníze na korekturu, sazbu, tisk a spuštění e-shopu? Moc děkuji ✨měla jsi na to nějakou sbírku, nebo jsi prostě šetřila? ✨

  • Kristyna Dolejsova 22 ledna, 2020 at 4:58 pm

   Děkuju Kubo, skvělá otázka!V dalším článku rozhodně odpovím :)))

 • Chci vydat knihu a mám strach 22 ledna, 2020 at 9:39 pm

  Kristýnko, krásný večer. Chystám se vydat knihu vlastním nákladem. 🙏 A mám strach. Strach, jestli to dopíšu. Jestli budu mít odvahu knihu vydat. Jestli to někdo bude vůbec číst. Jestli, jestli, jestli…..
  O čemkoliv napíšete bude pro mne znamenat další krok ke splnění snu. 🙏 Diiiiky za další články. 🙏

  • Kristyna Dolejsova 23 ledna, 2020 at 2:35 am

   Evi, strach je náš kámoš, ale nesmí nám přerůst přes hlavu. Taky jsme ho měla, a v dalším článku sepíšu VŠE, co pro vydání knihy vlastním nákladem potřebuješ vědět. :))

 • Viki 23 ledna, 2020 at 8:54 am

  Ahoj Kristýnko,
  moc děkuji, že jsi se rozhodla věnovat tématu, které je pro mě momentálně velmi aktuální. A protože už jsi úspěšně jednu knížku dopsala, ráda bych Ti položila pár otázek. 🙂

  1) Jaký režim si při psaní své knížky dodržovala?
  2) Kolik dalších věcí si během psaní své knížky zvládala dělat? Věnovala ses stále svému projektu Za normální holky? Pracovala? Cestovala? Zajímá mě, jestli si obětovala nějaké své aktivity na úkor psaní.
  3) Kde si brala sílu, když přišly ty pocity, že na to nemáš a že to není dost dobrý? Co Ti pomohlo se i tak kousnout a dopsat to? 🙂

  Za případné odpovědi velmi děkuji a přeju krásný den!

  • Kristyna Dolejsova 23 ledna, 2020 at 2:55 pm

   Ahoj Viki :))
   Děkuju moc za otázky. Páni, to je skoro na další článek. Zkusím to zkrátit 🙂
   1) Já žádný režim nemám. 😀 Jsem hrozná, nejlépe se mi píše v noci do rána, kdy bych měla psát. Ale funguje mi takové to: Sednu si k tomu jenom na 15 minut… a pak najendou píšu tři hodiny, ani nevím jak.
   2) Ano, během psaní jsem se věnovala projektu, stěhovala se, cestovala, mnoho dalších věcí. Určitě jsem nic neobětovala, když přijde flow, jde to samo, a někdy to nejde prostě vůbec.
   3) Tyhle pocity přijdou vždy. Ale buď to dotáhneš do konce, a bude to špatný, nebo to nedotáhneš, a nikdy nezjistíš, jak to mohlo být dobrý. 🙂

   Držím pěsti! 🙂

 • Kniha "Bez filtru" 6 srpna, 2020 at 9:42 pm

  Dobrý den,

  před pár dny jsem teprve zjistila, že jste vydala knihu s názvem „Bez filtru“. Knihu bych si ráda přečetla, ale vím, že je aktuálně vyprodaná. Nemáte prosím nějaký tip, jak by bylo možné jí ještě sehnat?

  Děkuji, Lucka. 🙂

  • Kristyna Dolejsova 12 září, 2020 at 8:25 am

   Dobrý den Luci, právě pracuji na aktualizovaném vydání, během listopadu spustím prodej 🙂

  Leave a Reply

  HELLO

  HELLO

  Vítám tě tu ve svém malém světě, kde sdílím svoje příběhy, myšlenky a dobrodružství. Moje bohémská duše a divoký srdce tě zavedou do míst, kde tvořím a podnikám. Snad se ti tu bude líbit a najdeš zde inspiraci naplnit všechny svoje sny. Tak pojď, půjdeme ven a nakreslíme spolu hvězdy…✨

  Christie

  CONNECT

  kniha BEZ FILTRU

  V rámci projektu #ZaNormalniHolky vznikla úspěšná kniha BEZ FILTRU, která už udělala radost více než 9000 z vás. A nejen to, část výdělku je věnována Anabell, neziskové organizaci pomáhájící dívkám s poruchami příjmu potravy.

  Z prodeje knihy bylo Anabell darováno již 150 tisíc Kč!

  MY FAVORITES

  Latest Posts

  ×