KOUPIT KNÍŽKU

NEW KITCHEN #1: Kde Vlastně Začít?

9 dubna, 2019 in BLOG, HOME & DIY - 1 Comment

Před měsícem jsem se nastěhovala do malého nájemního bytu v Praze. Je to opravdu malé místečko, 1+kk, celkový rozměr bytu cca 36 m2. Byt je krásný, s terasou, ale jestli mi tu něco vadilo, byla to kuchyň. Rozhodla jsem se proto pro svou první rekonstrukci kuchyně. Paní majitelka je naštěstí úžasná a s rekonstrukcí neměla nejmenší problém. Vše jsem domluvila, ale pak mě zachvátila malá panika, že vlastně vůbec nevím, co dělám.

Teď už jsem ale v procesu, myju nádobí ve vaně a proto Vám mohu postupně popsat kompletní rekonstrukci od A do Z. Sama jsem totiž byla absolutně ztracená a netušila jsem, do čeho jdu. A mám nepopsatelnou radost, že Vám nyní ve spolupráci s IKEA v seriálu NEW KITCHEN mohu předat veškeré důležité informace, které jsem během této nelehké změny v interiéru získala.

Možná jste si na Instagramu všimli, že jsem zmiňovala novou službu IKEA, kterou bych ráda připomněla. Jmenuje se Interiérový designér a doporučuji ji každému, kdo neví, jak v bytě rozmístit nábytek, jak si poradit s prostorem, nebo jak do malého bytu šikovně poskládat všechny důležité komponenty prakticky a svěže. Tato služba stojí 1500 Kč za jednu místnost, nebo 3000 Kč za celý byt. Zatím funguje pouze v IKEA POINT na Václavském náměstí v Praze, ale věřím, že bude brzy dostupná i na dalších místech. IKEA POINT je příjemné místo v centru Prahy, kde najdete kuchyňské plánovací studio, kavárnu a interiérové designery.

VEŠKERÉ INFORMACE O IKEA POINT NAJDETE ZDE. STOJÍ TO ZA TO!

Já jsem si službou INTERIÉROVÝ DESIGNÉR nechala navrhnout celý byt, respektive místnost. (:D) Pan Zdeněk, který mi s návrhem pomáhal, byl skvělý. Ukázala jsem mu nějaké obrázky interiérů, které se mi líbí, dala mu půdorys bytu, zaměřila zásuvky atp., a zbytek nechala na něm. Nejenže navrhnul celý byt, ale ještě mi poradil, jak do malé místnosti kuchyň zakomponovat. Jeho návrh jsem si zamilovala okamžitě, přesně věděl, co má dělat! Ale zpátky ke kuchyni…

Nekonečnou inspiraci najdete zde: IKEA KUCHYNĚ: INSPIRACE

Jak už jsem řekla, vážně se mi nelíbila. Proč? Těch věcí bylo víc. Byla sice v dobrém stavu, ale… Kdybych opominula, že měla růžové skřínky (nemám ráda růžovou) a fialové kachličky, pořád tu byl fakt, že celá souprava byla dost stará, a podle toho to vypadalo. V kuchyni například nebyla trouba. Měla jsem sice indukci, ale jen na dva hrnce. Skřínky na mě byly moc vysoko, lišta nad umyvadlem byla stará a plesnivá, zvenku byla linka na některých místech poškrábaná a baterie byla už pravěká, takže u umyvadla tekla voda všude kolem. Už mnoho let sním o tom, že si jednou do bytu udělám kuchyň podle svých představ. Bílou, s dřevěnou nebo laminátovou pracovní plochou, otevřené horní police. Tak trochu boho styl, který jak víte, mám moc ráda, ale nic šíleného, s malými prvky skandinávie. Hlavně čistota, jednoduchost a praktičnost. Nyní tedy konečně k věci: Jak na rekonstrukci kuchyně KROK ZA KROKEM:

Než se do rekonstrukce kuchyně pustíte, měli byste si odpovědět na následující otázky:

Kolik peněz mohu a chci investovat?

Započetl jsem do této sumy i služby jako demontáž a odvoz staré kuchyně, dopravu nebo montáž kuchyně nové?

Jaký styl a barvy se mi líbí?

Co od kuchyně chci? (Hodně vaříte? Kolik vás v rodině bydlí? Je třeba velká lednice? Třídíte odpad? Kam se vejdou hrnce? Potřebujete spíž?)

Původní kuchyně

Jakmile si na tyto otázky odpovíte, máte už zásadní kus práce za sebou. Co teď? Nyní vezmete rozměry původní kuchyně, svou představu o vzhledu i ceně kuchyně nové, nejlépe nějaké obrázky, zakreslení, kde v kuchyni máte spotřebiče a vodu, a klidně si původní kuchyň nafoťte. Pak si domluvíte schůzku v domě IKEA a pomalu se můžete vrhnout do práce.

Zpracování návrhu trvá několik dní v závislosti na vytíženost studia, ale počítejte cca 3-5 dní. Během toho, než designér kuchyň navrhne, se můžete pustit do příprav. Načasování však dobře promyslete, protože se mohou objevit komplikace, tak abyste nebyly dlouho bez kuchyně. Není to nic moc. 😀

IKEA POINT Václavské náměstí

Co musíme tedy připravit pro KOMPLETNÍ rekonstrukci?

 • odmontovat starou kuchyň (můžete ji zatím nabídnout na bazaru, někomu se za odvoz nebo symbolickou cenu může hodit do bytu nebo na chatu)
 • odpojit staré spotřebiče (za předpokladu, že i ty se budou měnit)
 • vybouchat kachličky/sundat krycí desku (pokud chceme nové)
 • díry ve zdi pak zasádrovat, vytmelit, a zeď zarovnat (příprava na novou krycí desku, případně kachličky)
 • pokud sundáte ze zdí po několika letech skřínky, počítejte i s malováním
 • je možné, že budou potřeba drobné úpravy vody (výměna kohoutků a izolací) nebo elektřiny (napojení zásuvek, natažení kabelů apod.)

Jak na KOMPLETNÍ rekonstrukci musíme připravit SEBE?

 • připravit si pevné nervy
 • promyslet, kde budu 2-4 týdny vařit
 • koupit basu piv nebo vína

Jakmile se toto připraví, můžeme se vrátit do IKEA POINTU, a v příštím článku vás provedu procesem výběru kuchyně, jak taková návštěva kuchyňského designéra probíhá, jakou kuchyň jsem si vybrala a kde jsem vzala inspiraci.

Zatím ahoj a hezký den 🙂 Christie

1 Comment

 • Kateřina Šímová 22 dubna, 2019 at 5:20 pm

  Ještě že mám přítele truhláře a v rodině šikovné chlapy 🤣 až přijde správný čas oni mi snad pomohou mou vysněnou kuchyň vytvořit a s nimi k domov

 • Leave a Reply

  HELLO

  HELLO

  Vítám tě tu ve svém malém světě, kde sdílím svoje příběhy, myšlenky a dobrodružství. Moje bohémská duše a divoký srdce tě zavedou do míst, kde tvořím a podnikám. Snad se ti tu bude líbit a najdeš zde inspiraci naplnit všechny svoje sny. Tak pojď, půjdeme ven a nakreslíme spolu hvězdy…✨

  Christie

  CONNECT

  kniha BEZ FILTRU

  V rámci projektu #ZaNormalniHolky vznikla úspěšná kniha BEZ FILTRU, která už udělala radost více než 9000 z vás. A nejen to, část výdělku je věnována Anabell, neziskové organizaci pomáhájící dívkám s poruchami příjmu potravy.

  Z prodeje knihy bylo Anabell darováno již 150 tisíc Kč!

  MY FAVORITES

  Latest Posts

  ×