KOUPIT KNÍŽKU

NEW KITCHEN #3: Jak připravit prostor pro novou kuchyň a 3 důvody, proč jsem zvolila IKEA

23 dubna, 2019 in BLOG, HOME & DIY - No Comments

Ikea designéři kuchyní jsou schopni vám během několika dní navrhnout ideální řešení kuchyně na míru. Jak takový proces výběru kuchyně probíhá?

Přinesete svou představu o barvách a stylu kuchyně. Doporučuji najít inspiraci v článcích na www.ikea.cz a nebo www.pinterest.cz, kde na obou webech najdete nepřeberné množství možností! Já v podstatě přinesla tyhle tři fotky:

2. Než se připraví návrhy na novou kuchyni, máte pár dní čas na rozmyšlenou, co budete dělat s kuchyní původní. V rámci ekologie doporučuji ji minimálně nabídnout za odvoz na bazaru, třeba by se ještě hodila někomu na chatu. Pokud vypadá dobře, možná ji ještě i za pár tisíc prodáte. Co se spotřebičů týče, pokud si je necháváte, super, pokud ne, skupiny na FB nebo bazary také poslouží. Co je funkční, prosím nevyhazujte, je spousta organizací s rodinami v nouzi apod., které tyto věci uvítají.

3. Jakmile bude návrh hotový, vrátíte se do Ikea Pointu nebo domu Ikea, a proberete případně změny. Nebojte se říct, co chcete, jsou to přece jen vaše peníze a takovou kuchyň za dva roky určitě měnit nechcete. Dobře si rozmyslete komponenty, které jsou pro vás důležité. U mě to bylo například:

 • Chci otevřenou kuchyň, takže v horní části chci pouze police.
 • Třídím odpad, proto bych uvítala možnost jednoduchého třídění.
 • Ráda bych měla prostor na schování přípravku na čištění: houbičky na nádobí, hadr, jar atp.
 • Ráda bych, aby se ke stolu vešly 2-3 lidé, je to malý byt.
 • A někde musí být polička nebo držák na víno. Prostě musí.

4. Nyní máte kuchyň bez skřínek, poliček a spotřebičů. Taaakže teď přijde zaměřovač (termín si lze domluvit operativně). To je taková sympatický pán s dlouhým metrem, který dle návrhu prostor v kuchyni přeměří. Zjistí tak, jestli je kuchyň realizovatelná a následně případně změny zapíše do papíru, se kterým vy zajdete zpět do Ikea, a tam kuchyň buď předěláte podle potřeby, nebo ji rovnou objednáte. Tuto službu Ikea nabízí také. Stojí 990 Kč, a pokud si u nich kuchyň nakonec objednáte (což se předpokládá, když už ji máte vybouranou), tak vám tuto částku z ceny kuchyně strhne. Služba je tedy v podstatě zdarma.

5. Zaměřovač vám řekne, co je třeba připravit, předělat, opravit. V mém případě jsem musela udělat následující:

 • vybouchat původní kachličky
 • díry ve zdi zatmelit a zasádrovat
 • zeď se musela zahladit, aby se vyrovnali nerovnosti
 • celou místnost vymalovat (po sundání původních skřínek to ani jinak nešlo, celá místnost byla vlastně žlutá)
 • koupit a nandat nové kohoutky na vodu, z původních i po utažení kapala voda, a když už se kuchyň měnila, chtěla jsem to mít eňo ňuňo. Navíc, kdyby to někdy prasklo, bylo by to peklo.
 • byla potřeba elektrikáře: původní kuchyň neměla troubu a měla jen dvoumístnou indukci. Nyní jsem troubu chtěla a indukci 4 plotýnkovou. Proto jsme kupovali kabely a natahovali je pro leoší možnost zapojení ( a bylo třeba zkontrolovat, jestli to zásuvky utáhnou a nevyhodím elektřinu v celým baráku 😀 )
 • může se stát , že pod strými skříňkami najdete trubky a různé další komplikace. Vše se řeší individuálně.

3 DŮVODY, PROČ JSEM SI VYBRALA IKEA?

KVALITA

Asi byste se divili, ale fámy o tom, že IKEA nedělá kvalitní výrobky, jsou dávno historií. Ta původní kuchyně byla taky IKEA, a přísahala bych, že tu byla sto let 😀 Kvalita a nespočet možností mi dalo svobodu v rozhodování a plánování. Když se podíváte do domů IKEA a ty kuchyně si projdete, zjistíte, že se kvalitou už s přehledem vyrovnají profesionálním kuchyňským studiím, ale oproti těm mají druhou výhdou, kvůli které jsem si IKEU vybrala. A tou je…

CENA

Můj osobní budget na kuchyň byl 50 tisíc Kč. Cena solidní kuchyně i se spotřebiči stojí kolem 100 tisíc Kč. Chtěla jsem vidět, jestli IKEA dokáže udělat kuchyň low costově, a přesto prakticky a krásnou. No, právě teď mi dovezli všechny krabice, tak uvidíme, až se to poskládá. Splnili ale všechna má přání a vešla jsem se do těch 50 tisíc Kč i se spotřebiči. Celkovou cenu kuchyně nasdílím na konci seriálu.

PŘÍSTUP

Ne jen ke mně, ale i k planetě. Miluju, že IKEA přemýšlí ekologicky. Nejenže pořádají workshopy a semináře na téma UDRŽITELNÁ DOMÁCNOST (na takovém se můžeme vidět tento pátek v Brně – REGISTRACE DO BRNA ZDE a nebo v sobotu v Praze na Černém Mostě – REGISTRACE DO PRAHY ZDE),ale také už aktivně vyrábějí nábytek a doplňky z recyklovaného materiálu nebo produkují zboží s ekologickým řešením (například perlátory ve všech sprchových hlavicích na úsporu vody.) A přístup k zákazníkovi je taky úplně jinde. Je to jako byste šli vybírat kuchyň ke kamarádovi do kanceláře. Dáte si kafe, pokecáte, zasmějete se, pohoda piánko. Jako při každém velké akci, všude jsou komplikace a byly i tady. Ale pozitivní přístup zaměstnanců a ochota pomoci byla velkou podporou.

No Comments

Leave a Reply

HELLO

HELLO

Vítám tě tu ve svém malém světě, kde sdílím svoje příběhy, myšlenky a dobrodružství. Moje bohémská duše a divoký srdce tě zavedou do míst, kde tvořím a podnikám. Snad se ti tu bude líbit a najdeš zde inspiraci naplnit všechny svoje sny. Tak pojď, půjdeme ven a nakreslíme spolu hvězdy…✨

Christie

CONNECT

kniha BEZ FILTRU

V rámci projektu #ZaNormalniHolky vznikla úspěšná kniha BEZ FILTRU, která už udělala radost více než 9000 z vás. A nejen to, část výdělku je věnována Anabell, neziskové organizaci pomáhájící dívkám s poruchami příjmu potravy.

Z prodeje knihy bylo Anabell darováno již 150 tisíc Kč!

MY FAVORITES

Latest Posts

×